Svou jedinečností a výjimečností si získaly náklonnost už u našich předků. Nebyla to jen okouzlující krása, ale i víra, že každý z těchto kamenů má velkou moc a jejím nošením se může vyvarovat zlým duchům, různým chorobám nebo, že jejich síla může poskytnout útěchu, bystřit mysl, dodat energii či podpořit plodnost. Ve středověku lidé z vyšších vrstev nosili u sebe raději několik různých kamenů. Jejich nošení nebylo jen z estetického důvodu a dáním najevo svého postavení, ale taky aby umocnily sílu a mohli čerpat energii z každého z nich.
Legendy tvrdí, že smysl kamene je určen podle jeho zabarvení. Například červeně zbarvené kameny znázorňovaly krev a vše s ní spojené. Sloužily tedy k zastavení krvácení a potlačení ran. Zelené byly symbolem úrodnosti a plodnosti. Černé chrání před melancholií a uhranutím. Bílé značí zrak a jeho opatrování. Žluté jsou spojeny s ochranou proti žloutence a žlučníkovými onemocněními. fialové zažehnávají křeče.
Po létech zkušeností se moc kamenů dostala i do dnešní doby, kde se využívají hlavně v léčitelství a jako amulety, které nás ochraňují a dávají potřebnou energii. Z hlediska svého vzhledu a vzácnosti si polodrahokamy vysloužily své pevné postavení ve šperkařství, kde je jejich obliba stálá již po staletí. I k jednotlivým znamením zvěrokruhu je přiřazen nějaký z kamenů. Není tomu tak, že by konkrétní kámen podporoval pouze toho, kdo je v daném zodiaku narozený, ale právě tomuto znamení nejvíce pomáhá a jeho účinnost sílí. Nejděte si ten svůj: Beran (21. 3. – 20. 4.) – chalcedon, karneol, ametyst, hematit     Býk (21. 4. – 21. 5.) – růženín, malachit, avanturin, jaspis Blíženci (22. 5. – 21. 6.) – tygří oko, citrín, křišťál, chalcedon Rak (22. 6. – 22. 7.) – avanturin, karneol, achát, jaspis Lev (23. 7. – 23. 8.) – křišťál, granát, onyx, tygří oko, rubín Panna (24. 8. – 23. 9.) – citrín, jaspis, ametyst, karneol Váhy (24. 9. – 23. 10.) – citrín, safír, achát, růženín Štír (24. 10. – 23. 11.) – opál, achát, hematit, malachit, jaspis Střelec (24. 11. – 21. 12.) – chalcedon, granát, ametyst, sodalit Kozoroh (22. 12. – 19. 1.) – ametyst, onyx, křišťál, jaspis Vodnář (20. 1. – 18. 2.) – fluorit, tyrkys, opál, ametyst Ryby (19. 2. – 20. 3.) – ametyst, akvamarín, fluorit, olivín
Achát – zajišťuje dlouhý život, úspěch, získává sympatie a přátele. Má příznivé účinky proti skleróze. Usnadňuje porod a přeje umělcům. Ametyst – pročišťuje a bystří rozum. Zlepšuje náladu a uklidňuje. Pomáhá při cukrovce a padoucnici. Akvamarín – chrání před nepřáteli, zachovává čistou mysl a nevinnost. Podporuje léčbu dýchacích cest. Avanturin – dává pocit rovnováhy a uspokojení. Ovlivňuje srdce a zklidňuje nadměrné emoce. Citrín – rozvíjí tvůrčí schopnosti a dodává energii. Podporuje tvořivost a schopnost komunikace. Značí moudrost a vnitřní klid. Chrání imunitní systém organismu. Fluorit – je nazýván kamenem géniů. Podporuje rozvoj ducha. Napomáhá k tvorbě dokonalého těla. Granát – probouzí aktivitu. Posiluje vůli, sebedůvěru a v krizových situacích zmírňuje depresi. Upravuje krevní tlak. Hematit – překonává pocity nejistoty a beznaděje. Zesiluje paměť. Podporuje uzdravení a má kladný vliv na tvorbu krve a rychlý růst buněk. Chalcedon – odstraňuje starosti. Pomáhá překonat zábrany při projevu mluveného slova. Jeho energii lze využít i při soudních jednáních. Jaspis – je nápomocný k posílení trpělivosti a dobré vůle. Podporuje chuť k jídlu. Preventivně chrání proti rakovině. Karneol – vyvolává v nás pocit vyrovnanosti a probouzí tvůrčí schopnosti. Snižuje horečku, uklidňuje a odstraňuje trému. Křišťál – neutralizuje negativní energii a dodává sílu. Jako lék chrání proti vnitřním nemocem u lidí i u zvířat. Malachit – probouzí chuť k životu a jeho bohatosti. Odstraňuje z těla škodlivé energie. Ochraňuje novorozeňata a děti. Olivín – uklidňuje a očišťuje. Vyvaruje se smůle a neštěstí. Léčí noční můry a srdeční slabost. Onyx – je považován za kámen přinášející štěstí a lásku. Opál – zvyšuje talent. Pomáhá při melancholii, zlepšuje zrak a uklidňuje nervy. Pomáhá při onemocnění plic a nervového systému. Rubín – v rukou vůdců dává velké schopnosti. V rukou obyčejných lidí přináší úspěch, lásku a štěstí. Léčí krevní oběh a na ruce ženy zajišťuje plodnost. Růženín – probouzí citlivost, vnímavost pro umění, fantazii, inspiraci a tvořivost. Učí trpělivosti. Má vliv na poruchy plodnosti mužů. Safír – neutralizuje zmatení a iluze. Podporuje inspiraci a pročištění myšlenek. Chrání před nehodami a úrazy. Sodalit – pomáhá lépe uskutečňovat myšlenky a cíle. Přecitlivělým lidem dodává větší vyrovnanost. Odstraňuje strach z nemocí. Tygří oko – posiluje schopnost soustředit se, podporuje zdraví a mysl. Chrání před trápením, žárlivostí a ješitností. Pomáhá rychleji překonat nachlazení. Tyrkys – propůjčuje slovům velkou sílu. Pomáhá dobrému spánku bez zlých snů.
 
autor článku: Sperky.cz