Diamanty jsou posuzovány podle čtyř kritérií, jejichž kombinací poznáte skutečnou kvalitu a cenu. Tato kritéria se nazývají 4C.
Váha – Carat Udává váhu diamantu a je přímo úměrná jeho velikosti. Je to nejznámější faktor při určování. Je potřeba mít na paměti, že dva diamanty o stejné hmotnosti můžou mít rozdílnou cenu, která se určuje podle celkové kvality diamantu.

Brus – Cut Brus je jediné kritérium ze 4C, které je nejvíce ovlivnitelné člověkem. Ostatní kritéria jsou dána přírodou. Brus dává diamantu třpyt a tvar. Čím lepší brus, tím je diamant zářivější. Mezi nejoblíbenější patří briliant. Setkat se ale můžeme i s tvarem: markýza, princes, kapka, smaragd, srdce nebo ovál.

Barva – Colour Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při posuzování. Barva diamantu je označována velkými písmeny od D po Z. Označení písmenem D uvádí, že se jedná o prvotřídně bílý diamant. Zatímco Z značí diamant žluté barvy.
D  Prvotřídně bílý + E  Prvotřídně bílý F  Velmi bílý + G Velmi bílý H  Bílý I-J  Lehce tónovaný bílý K-L  Tónovaný bílý M  Lehce nažloutlý 1 N-O  Lehce nažloutlý 2 P-R  Lehce nažloutlý 3 S-Z  Lehce nažloutlý 4, žluté a barevné diamanty

Čistota – Clarity Čistotou diamantu se myslí podrobné zkoumání všech nedokonalostí. Zda neobsahuje inkluze nebo vnější poškození.
Definice stupňů čistoty:

autor: Sperky.cz